Sycylia

Sycylia Trinakria  czyli Trójnożna

LOGO_SYCYLII

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym od wieków zachwyca, przyciąga i jednocześnie budzi lęk.Sycylia wraz z pobliskimi Wyspami Liparyjskimi, Ustiką, Egadami, Pantellerią i Wyspami Pelagijskimi tworzy autonomiczny region Włoch, o łącznej po- wierzchni 25 708 km2. Malowniczo ukształtowane wschodnie wybrzeże z Taorminą to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc przez elity całego świata co powoduje że jest najdroższym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Nadal czynny największy wulkan w Europie – Etna przyciąga jak magnez liczne rzesze turystów, którzy nie zwraca- ją uwagi nawet na erupcje. Ale najpiękniejsze plaże, zabytki i malownicze wioski możemy odnaleźć w mało znanej zachodniej części wyspy. Każdy kto odwiedzi Sycylię powinien spróbować wyśmienitej kuchni i wspaniałych wyrobów cukierniczych oraz lodów których to właśnie Sycylia jest kolebką. Liczne zabytki, 2000 godzin

nasłonecznienia w roku, romantyczne plaże, morze, wyśmienita kawa, to wszystko po- woduje że Sycylia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata jak i samych Włochów.

Język

Językiem urzędowym na Sycylii jest język włoski. W języku angielskim i niemieckim można się porozumieć w większości hoteli, natomiast wybierając się w samodzielną pod- róż szczególnie do małych miejscowości warto pamiętać o zabraniu ze sobą słowni- ka.

Klimat

Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski, dla którego typowe jest długie, gorące i su- che lato. Od maja do października poza lipcem i sierpniem, kiedy to temperatura nie rzadko sięga powyżej 40°C temperatura raczej nie spada poniżej 20°C, w pozostałych miesiącach z reguły utrzymuje się powyżej 10°C.

Waluta

Obowiązującą walutą na terenie całych Włoch jest euro. Banknoty euro występują w siedmiu nominałach 500, 200, 100, 50, 20, 10 i 5 euro. Natomiast monety występują w ośmiu nominałach 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5,

10, 20 i 50 centów.

Dojazd własny

Ze względu na dużą odległość podróż samo- chodem jest męcząca. Dla tego dobrze za- planować po drodze, choć jeden nocleg tranzytowy a następnie skorzystać z regularnych i wygodnych połączeń promowych, które kursują przez cały rok. Warto jednak szczególnie w sezonie letnim zarezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem. Wszelkich informacji i rezerwacje mogą Państwo dokonać za pośrednictwem naszego biura.

Kuchnia

Sycylijczycy jak wszyscy Włosi lubią dobrze zjeść. Ryby i owoce morza to podstawa sycylijskiej kuchni, prawie wszystkie restauracje serwują świeżo złowione ryby i owoce morza przyrządzane na wiele sposobów zależnie od regionu, w, którym się znajdzie- my. Ponadto również tu nie zabraknie na pierwsze danie makaronu czy kuskus, typowej potrawy kuchni arabskiej. Warte spróbowania to pasta con le sarde makaron z sardynkami czy spagetti alla Norma – spa- getti z pomidorami, bazylia, bakłażanami i suszoną ricottą. Sycylia to również raj dla, wegetarian, którzy mogą rozkoszować się podniebienie wieloma potrawami przyrządzanymi ze świeżych warzyw oraz spróbować soczystych owoców dojrzewających w sycylijskim słońcu. Posiłek należy zakończyć doskonałymi wyrobami cukierniczymi, które są rozkoszą zarówno dla oka jak i podniebienia. Spróbujmy takich jak cannoli – chrupiące rurki wypełnione nadzieniem z sera rikotta, cassata – ciasto z ricottą oraz ciasteczka migdałowe. Sycylia to również idealne miejsce dla smakoszy lodów, które to wyrabia się bezpośrednio w cukierni i po- daje ze świeżymi owocami czy migdałami. W czasie lunchu warto spróbować przekąsek takich jak: arancini – kulek z ryżu i mięsa (jest również wersja bezmięsna) czy impanate – krokietów z chleba nadziewanych bakłażanami, szpinakiem i serem lub karto- flami i cebulą. Siadając do posiłku nie za- pomnijmy o wyśmienitych winach sycylijskich. W celu poznania prawdziwej kuchni regionalnej, dobrze wybrać się do skromnej, trattorii, która na pierwszy rzut oka może nie należy do najelegantszych, ale gdzie na pewno będziemy mogli spróbować typowych przysmaków.

Wypożyczenie samochodu

Ze względu na dość duże odległości samo- chód to dobry pomysł na samodzielne zwiedzanie wyspy. Główne drogi i autostrady są na ogół w dobry stanie warto o tym pamiętać planując trasę przejazdu. Należy jednak wziąć pod uwagę że niektóre z dróg mogą być zatłoczone, szczególnie przejazd w godzinach szczytu przez Palermo czy Katanie wiąże się ze staniem w gigantycznych kor- kach.

Zabawa i rozrywka

Na Sycylii odbywają się liczne festyny ludowe, procesje religijne i imprezy karnawałowe. W miejscowościach starożytnych odbywają się przedstawienia teatru greckiego oraz koncerty symfoniczne. Oczywiście jak w ca- łych Włoszech życie towarzyskie zaczyna się dopiero pod wieczór. W centrum zabytkowym każdego miasta młodzież wylega na place aby się spotkać się porozmawiać a potem pójść do jednej z dyskotek, natomiast rodzi- ny wraz z dziećmi idą na kolacje rodzinną do jednej z miejscowych restauracji czy pizzeri. Najmłodszych wczasowiczów na pewno za- interesują parki wodne, w których wraz z rodzicami miło można spędzić dzień.

Sport

Sycylia to idealne miejsce do uprawiania wind- surfingu, żeglarstwa, nurkowania swobodne- go i z aparatem czy jazdy konnej oraz turysty- ki pieszej, kolarstwa górskiego, oraz paralotniarstwa. W pobliżu Taorminy możemy również cieszyć się grą w golfa. Od grudnia do marca na amatorów białego szaleństwa czekają trasy zjazdowe na zboczach Etny. A dla amatorów mocnych wrażeń istnieje możliwość zjazdów na snowboardzie po polach lawy na zboczach Etny i Vulcano.

Sycylia zachodnia

Agrigento I Real Monte di Agrigento Położone w południowo-zachodniej części Sycylii miasta są idealne dla miłośników zwiedzania. Dwa najważniejsze miejsca do zobaczenia to pozostałości kolonii greckiej i Dolina Świątyń Bogów mitologicznych. Z portu w Agrigento kursują regularnie łodzie na sąsiednie wyspy: Lampedusa i Linosa.

Cefalu.

Małe wakacyjne miasteczko słynące z pięknej zabytkowej starówki z Katedrą Normańską. Miasto położone nad samym morzem przy piaszczystej plaży.

Mazara del Vallo i  Campobello di Mazara

Nowoczesne kurorty turystyczne, po- łożone nad samym Morzem. Obie miejscowości oferują miejsca kąpielowe ciągnące się wzdłuż szerokiego piaszczystego wybrzeża. Nadmorska promenada z restauracjami oraz barami to idealne miejsce na wieczorne spacery wzdłuż morza i romantycznie kolacje w świetle zachodzącego słońca.

Selinunte

Starożytne miasto, usytuowane na płaskim pagórku pomiędzy dwoma zasypanymi piaskiem portami. Rejon ten przyciąga pięknymi krajobrazy, szeroką dziewicza plażą oraz położonymi niedaleko ruinami greckich świątyń.

Sycylia wschodnia

Taormina

Turystyczna miejscowość znajdująca się nad Morzem Jońskim u podnóża góry Tau- ros. Oprócz przepięknego widoku na Etnę i morze, można tu jeszcze obejrzeć staro- żytny Teatr Grecki z czasów hellenistycznych.

Taormina Mare

Miejscowość leżąca poniżej Taorminy, nad samym morzem i długimi, piaszczystymi plażami.

Letojanni

Mała, urocza miejscowość, położona zaledwie 5 km od słynnej Taorminy.

Turyści chwalą sobie tutaj liczne restauracje rybne, znajdujące się pod gołym niebem.

Giardini Naxos

Nadmorska miejscowość powstała już 735p.n.e. i założona przez Chalkidyjczyków. Słynąca nie tylko z licznych miejsc historycznych ale również z pięknych piaszczystych plaż i luksusowych hoteli.

Mascali

Turystyczna miejscowość położona w malowniczej i zielonej części Sycylii. Podczas wybuchu Etny w latach 20 zeszłego wieku, została zniszczona wraz sąsiednią wioską Cerro.

Pozzallo i Noto Marina

Miejscowości usytuowane w południowej części Sycylii leżące nad samym morzem, oferujące szerokie plaże z miękkim i najdelikatniejszym piaskiem na Sycylii.