Druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego idealne miejsce dla osób które chcą nurkować , oddalona zaledwie 30 km od swej „wielkiej siostry” Malty. Stolicą wyspy jest Victoria znana pod arabską nazwą Rabat, ze wspaniałą cytadelą i kościołem Św. Jerzego.
Wybrzeże Gozo ma 43 km długości. Co do pochodzenia nazwy opinie są różne. Fenicjanie nazywali ją Gul lub Gawl co oznacza „soczewica” lub „gaulos” – nazwa małego statku używanego
w tych czasach. Grecy a później również Rzymianie, przemienili nazwę w Gaulos. Natomiast Arabowie dla których ta nazwa była zbyt trudna do wymówienia, zmienili ją na Ghawdex. Ale ta ostania nazwa nie była łatwa dla Hiszpanów którzy nazwali ją Godzo, później Gozzo i w końcu Gozo.
Gozo to wyspa o wymiarach 14 km długości i 7 km szerokości, na której zamieszkuje 35.000 tys. mieszkańców trudniących się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Na Morzu Śródziemnym pozostało jeszcze niewiele takich miejsc, które zachowały swój pierwotny i nietknięty charakter. Mieszkańcy wyspy nazywają się Gozitani i uważają wyspę za zupełnie odrębne państwo. Gozo od Malty różni się nie tylko krajobrazem, ale również sposobem życia, które jest tu wolniejsze i sprzyja prawdziwemu odpoczynkowi z dala od wrzawy.
Warto odwiedzić Gozo, chociażby ze względu na dziewiczą przyrodę, wspaniałe krajobrazy i liczne zabytki. Szczególną atrakcję stanowi niezwykła forma skalna zwana Fungus, Błękitne Okno „Zeka” – naturalne pęknięcie w formie łuku, które otwiera się w skale i wychyla w morze. Po drugiej stronie znajduje się małe słone jeziorko zwane Island Sea, skąd rybacy zabierają turystów aby obejrzeć pobliskie groty /1 LM od osoby/. Godne uwagi są również Alabastrowe Groty z bogactwem stalaktytów i stalagmitów.
Na wyspę można dostać się promem z Cirkewwa: w zaledwie 20 – 30 minut,
Comino
Nazwa wywodzi się od nasiona rośliny cumino, która kiedyś rosła w dużej ilości na wyspie. Comino to malutka wysepka o powierzchni zaledwie 2,6 km2. Posiada zaledwie kilku stałych mieszkańców. Niegdyś wyspę upodobali sobie piraci, jako najdogodniejsze miejsce do ukrywania skarbów, co spowodowało, że wyspa była miejscem mało bezpiecznym. Strach przed piratami sprawił, że nie było zbyt wielu chętnych na osiedlenie się na wyspie. Na Comino jest tylko jeden hotel 4 * położony niedaleko piaszczystej plaży, który w sezonie jest obsługiwany przez przypływających z Malty pracowników. Szczególną atrakcję dla turystów stanowi Błękitna Laguna – płytki przesmyk pomiędzy Comino i bezludną wysepką Cominotto. To właśnie tutaj podczas, gdy nasza łódź zakotwiczy na kilka godzin możemy nacieszyć się wodnym szaleństwem podziwiając wyjątkowy turkusowo – szmaragdowy odcień wody. Comino to wymarzone miejsce dla tych wszystkich, którzy wakacje chcą spędzić w całkowitej ciszy z dala od cywilizacji.
Na wyspę można dostać się łodzią z portu w Cirkewwa w około 30 minut.